Podobnie jak w ubiegłym roku, w centrum miasta rozpoczęło się Betlejem Poznańskie. Kolejne atrakcje, obok pl. Wolności, zagoszczą wkrótce na Starym Rynku i ul. Paderewskiego. Sprawny i bezpieczny przebieg masowych świątecznych imprez wymaga czasowych zmian w organizacji ruchu – zwłaszcza w kolejne cztery grudniowe weekendy.

Dlatego począwszy od 30 listopada obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów na jezdni zachodniej Al. Marcinkowskiego na wysokości pl. Wolności (z wyjątkiem pojazdów upoważnionych przez ZDM oraz dojazdu do posesji i hotelu). Możliwy będzie dojazd do parkingu pod placem i przejazd wzdłuż jego północnej pierzei. Zakaz ruchu pojazdów (z wyjątkiem rowerów) obowiązywać też będzie na odcinku ul. Paderewskiego od Al. Marcinkowskiego do ul. Ludgardy. Do ul. Paderewskiego i Ludgardy pojazdy upoważnione będą mogły dojechać ulicami: 23 Lutego, Zamkową, Góra Przemysła, Franciszkańską i Sierocą.

Ponadto w weekendy 30.11-1.12, 6-8.12, 13-15.12 i 20-22.12 (w piątki od godziny 18:00 oraz przez całą sobotę i niedzielę) zamknięte dla ogólnego ruchu pojazdów będą: odcinek Al. Marcinkowskiego od ul. Św. Marcin do pl. Wolności oraz ciąg ulic od skrzyżowania ul. Strzeleckiej z pl. Wiosny Ludów przez ul. Podgórną i Al. Marcinkowskiego do pl. Wolności. Zakazy nie dotyczą dojazdu do Kupca Poznańskiego, pojazdów upoważnionych przez ZDM oraz posiadających identyfikatory SPP sektora 1,2,3,4. Utrzymany zostanie dojazd do szpitala na ul. Krysiewicza od strony ul. Strzeleckiej i ul. Św. Marcin. Z uwagi na remont ul. Ogrodowej ruch prowadzony jest ulicami: Strzelecką i Krysiewicza.

Mając na uwadze dużą popularność jarmarków, w okolice pl. Wolności i Starego Rynku najlepiej dojechać komunikacją miejską. Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, z uwagi na imprezy na pl. Wolności i Starym Rynku nastąpi wzmocnienie linii nr 16 w cztery niedziele grudniowe, tj. 1, 8, 15 i 22 grudnia w godz. 10.00-23.00 co 10 minut – dodatkowych 78 kursów dziennie.

Najbliższe parkingi dla zmotoryzowanych znajdują się pod placem Wolności, w galerii MM i Kupcu Poznańskim. Dostępne są także m.in. parkingi przy ul. Za Bramką, na Chwaliszewie, ul. Stawnej i pod Kaponierą, parkingi przy centrach handlowych oraz miejsca w strefie płatnego parkowania (służące głównie mieszkańcom strefy).

Czasowe zmiany w organizacji ruchu ilustrują załączone schematy.

Na wniosek Policji możliwe jest wprowadzenie dodatkowych zmian w organizacji ruchu służących m.in. poprawie bezpieczeństwa lub płynności ruchu.

Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o zachowanie ostrożności w rejonach zwiększonego ruchu.