Warsztaty wikliniarskie, animacje dla dzieci, warsztaty plastyczne, parada motocykli czy konkurs na najpiękniejszą palmę – to wszystko i wiele innych atrakcji czeka na poznaniaków na Jarmarku Wielkanocnym. Tradycyjnie na Starym Rynku działać będzie też kiermasz, na którym kupimy przysmaki i ozdoby z różnych zakątków kraju i świata.

Jarmark Wielkanocny rozpocznie się w najbliższą sobotę i potrwa do 14 kwietnia. Oficjalne otwarcie zaplanowano na godz. 12. Zaraz potem na Starym Rynku można będzie zobaczyć występ Zespołu Pieśni i Tańca Lusowiacy. Wśród weekendowych atrakcji znalazły się też m.in. warsztaty wikliniarskie. Na najmłodszych czekają zajęcia plastyczne, świąteczne zabawy i animacje oraz spotkanie z wielkanocnymi przyjaciółmi, czyli dużymi maskotkami, które obdarują ich słodkościami.

Atrakcyjnie zapowiada się też kolejny weekend (13-14 kwietnia). W sobotę na Starym Rynku spotkać będzie można Moto Zające. Wielkanocna parada motocykli rozpocznie się w samo południe. Dzień później, na najmłodszych czekać będzie zajączek, a na scenie zaprezentują się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Swarzędzu. Szczegółowy program wydarzeń znajduje się w załączniku.

Nowością tegorocznego Jarmarku Wielkanocnego będzie Rodzinny Konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną organizowany przy współpracy Spółki „Targowiska” Fundacji Flow Art i  Centrum Inicjatyw Rodzinnych. Finał konkursu odbędzie się w Niedzielę Palmową, czyli 14 kwietnia. Tego dnia na Starym Rynku będziemy czekać na poznańskie palmy wielkanocne, wykonane w wielopokoleniowych zespołach. Jury wybierze spośród nich i nagrodzi te najpiękniejsze i najbardziej tradycyjne – tłumaczy Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne upominki. Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma tablet. Autorzy najpiękniejszych palm otrzymają też wiele innych cennych nagród, które ufundowały poznańskie instytucje, takie jak: POSIR, Teatr Muzyczny, Termy Maltańskie, Brama Poznania, Wydawnictwo Papilon czy firma Glanz. 

Mamy nadzieję, że konkurs wpisze się na stałe w program kulturalny Jarmarku Wielkanocnego i co roku poznańskie rodziny będą mogły zaprezentować swoje wielkanocne palmy – mówi Iwona Rafińska.

Oferta kulturalna to nie wszystko. Tradycyjnie na Starym Rynku działać będzie kiermasz wielkanocny, na którym kupimy przysmaki i ozdoby z różnych zakątków kraju i świata. Swoje wyroby oferować będzie w tym roku ponad 30 wystawców.

Głodni i spragnieni znajdą różnorodne smakołyki i napitki. Spróbować będzie można nie tylko produktów lokalnych i regionalnych, ale też przysmaków z najodleglejszych stron Europy. Od lat wielkim zainteresowaniem cieszą się np. oferowane na naszych jarmarkach artykuły spożywcze pochodzące z Litwy, takie jak wiejskie chleby, kindziuki, ziołowe słoniny, smalce,  cepeliny czy kresowy kwas chlebowy. Domki zapełnią się obfitością słodyczy z Turcji – kupić będzie można chałwy, baklavę czy lukum. Smakosze rodzimych produktów znajdą tradycyjne podlaskie wędliny, domowe serniki, wielkanocne zdobione pierniki – wylicza Iwona Rafińska.

Drewniane domki handlowe zapełnią się także unikatowymi wyrobami rękodzielniczymi o charakterze ludowym: ceramicznymi zabawkami; ręcznie dzierganymi obrusami, serwetami i firanami; drewnianymi, ręcznie malowanymi upominkami; wiklinowymi koszykami; pisankami; biżuterią i wieloma innymi przedmiotami. Bogatą ofertę tradycyjnie przygotowały m.in. siostry zakonne z monasteru na Białorusi oraz Poznańskie Pogotowie Społeczne.

 Zapraszam wszystkich serdecznie do odwiedzenia Starego Rynku. Program i oferta handlowa tegorocznego Jarmarku Wielkanocnego jest bardzo bogata. Jestem przekonana, że każdy znajdzie coś dla siebie – zachęca Iwona Rafińska.